DEHB’li çocukları organize etmenin 6 garantili yolu

Posted Admin tarafından Blog kategorisinde yayınlandı.     Comments 2 yorum
May
26
  • Posted by Terry Matlen on February 11, 2011 at 11:57pm
  • Çeviri: Eda Aydoğan, DEHBka

DEHB’li annelerden gelen en yaygın soru şu:

Daha kendimi organize edemezken, çocuğuma organize etmeyi nasıl öğreteceğim?

Bana şimdi Amerika’da kaç kişide DEHB var diye sorsanız cevabı hemen dilimin ucunda olurdu.
Eğer bana, dosyalama sistemi kurmaya dair, yemek planı yapmaya dair, dolabı düzenlemeye dair, okuldan eve gidip gelen kağıtları tutmaya dair bir düzen oluşturmayla ilgili bir soru sorsaydınız oldukça iyi önerilerim olurdu.
Ama, çocuklara, özelliklede DEHB’li çocuklara, annelerinde de DEHB varken organize olmayı öğretmenin cevabı oldukça karmaşık. Bu soruya verilecek basit bir cevap yok.

Dolayısıyla kafama takıldı. Genelde olan birşeye basit bir cevap yoksa, durumu biraz daha derin analiz etmek gerekiyor.
Bir şey var ki, bu tür durumlarda, iki seçeneği gözönünde bulundurmalıyız:

A. Kendimizle ve çocuklarımızla ilgili beklentilerimizi değiştirmek, özellikle de DEHB veya diğer başka yönetici işlev zorlukları varsa.

B. Eğer yapılması gereken şey ilişkiyi çok zorluyor veya ilişkide çok fazla stres yaratıyorsa dışarıdan yardım almak.

C. Tamam, yalan söyledim, üçüncü bir seçenek daha var: Neden ve nasıl bazı şeylerin bizi zorladığına dair, çocuklarımıza ve kendimize karşı dürüst olmak. (Temel DEHB Eğitimi)

Birinci seçeneğe bakarsak:

A. Kendimize karşı çok acımasızız. Kolejleri bitirmiş olabiliriz, iyi bir işimiz olabilir ya da başka alanlarda çok yetenekli olabiliriz ancak yatak odalarımızı derli toplu tutamadığımız için kendimize çıkışmaktan da geri durmayız. O zaman nasıl bunu çocuklarımızdan bekleyebiliriz?

Cevap: Kendimizi başkalarıyla kıyaslamaktan vazgeçerek, alengirli çalışan beynimizi kabul etmeyi ve sevmeyi öğrenerek elimizden gelenin en iyisini yaparak. Aynı şey çocuklarımız için de geçerli: onlara bir gölge gibi ev işlerinde yardım edebiliriz. Görsel çizelgeler hazırlayıp, her bir işi küçük parçalara bölelim ki çocuklar bunalmasın. Unutmayalım ki onlara “odanı temizle” demek, gezi teknesini temizlemelerini söylemek gibi, çok göz korkutucu ve çok genel kapsamlı gelebilir. Küçük çabalarını takdir edelim ve mükemmel sonuçlar beklemeyelim. Basitçe doğru yöne ilerlemek bir gülümsemeye ve takdire şayandır.

B. Bir çok ailede, evin basit bir düzende olması onların DNA’sında bulunan bir şey değildir. Şimdi, birbirimizle mükemmele yakın ama mükemmel olmayan sonuçlar için kavga etmeyi sürdürebilir ve evin temiz olmasını, aile üyelerinin hakkettiği sevgi ve saygıdan daha önemli olmasına izin verebiliriz.

Ya da… yardım isteyebiliriz. Şahsen dışarıdan temizlik hizmeti almanın DEHB’li insanlar için bir lüx olduğuna inanmıyorum. Eğer bu karşılayabileceğiniz bir şey ise, ayda bir bile olsa, telefonun başına gidin ve temizlik hizmeti için kimi aramanız gerekiyorsa arayın. Eğer karşılayamadığınız bir şey ise, o zaman evde sizi en çok rahatsız eden bölümün temizliği için yardım isteyin. Yardım istemeniz için size izin veriyorum!

  1. Bu konuları açıklığa kavuşturmanın zamanı geldi artık. Kabule geçmek ve özdeğerliliğimizi geliştirebilmek için, DEHB’nin bizi ve ailelerimizi nasıl etkilediğine dair daha fazla öğrenmek zorunlu bir ihtiyaç.

Biliyorum, hala çocuklarınıza organize olma becerilerini nasıl öğreteceğinizi merak ediyorsunuz, işte böyle:

1. Önce yukarıdaki A, B, ve C adımlarını tamamlayın.

2. Çocuğunuzun güçlü ve zayıf taraflarını anlamaya çalışın. Görsel mi? Yapılması gereken her bir iş için bir çizelge hazırlayın.

Örnek: Odanın toparlanması için temizleme komutu verilmemelidir. “Stevie, git odanı temizle!”.

Bunun yerine, yapılacak işleri parçalara bölerek, adımlar haline getirerek duvarına poster gibi asın. Şöyle bir şey olabilir:
a. Yerdeki kıyafetlerini toplayıp kirli sepetine at.

b. Tüm bardak, tabak ve yiyecekleri toplayıp mutfak musluğunun içine koy.

c. Tüm kitapları bul ve rafa yerleştir.

d. Elektronik eşyalarını toplayıp kutuya koy.

e. Yatak örtüsüyle yatağın üstünü kapat (içi dağınık kalsa da kime ne?)
Buradaki en can alıcı nokta, herşeyin bir yerinin olması! Kıyafetler için yeterince çekmece var mı? Eğer yoksa, o zaman birlikte eski, küçülmüş giysileri ayıklamanız gerek.

3. Bebek adımları! Çocuğunuzun özellikle de DEHB’si varsa programa tamı tamına uymasını beklemeyin. Ona sık sık molalar verin. Daha küçük çocuklar için her adım için ödül vermeyi düşünebilirsiniz, örneğin gülen suratlı yapışkanlar, demir para gibi. Tüm bunları küçük bir ödül için biriktirebilir.

4. Eğlenceli hale getirin. Hadi ama… Odanı temizlemek sizin hoşuna gidiyor mu? Böyle bir işe atılmak için sizi ne motive eder? Odasının nasıl göründüğünü genelde umursamayan bir çocuk için genellikle durum farklıdır. Çocuğunuz için örneğin kardeşi varsa kim daha çabuk çoraplarını toplayacak gibi işi yarışmaya dökmek eğlencelidir. Ya da o akşam bir pizza partisi yapmak. Bir taraftan odayı temizlerken aynı zamanda dans etmek, müzik çalmak, ya da saçma sapan yaratıcı bir oyun oynamak eğlenceli olabilir. DEHB’li çocuklar yeniliklerde başarılıdırlar ve sıkıntıda boğulurlar (tanıdık geliyor mu?).
5. Her küçük çabayı takdir edin.
6. Beklentilerinizi değiştirmenizi söylemiş miydim? Çentik haline getirin. Çocuğunuzun odasının sadece güvenli ve belirli bir ölçüde temiz olmasına gerek var. Yani kimse yerden birşey alıp yemiyor değil mi?
Unutmayın, yatak odalarının kapılarının olmasının bir sebebi var. Eğer görüntüyü tolöre edemiyorsanız, kapıyı kapatın!

2 yorum to “DEHB’li çocukları organize etmenin 6 garantili yolu”

  • O kapatılan kapıları ve hatta dolap ve çekmeceleri açan misafirlerde yok değil hiç anlayabilmiş değilim ama yapıyorlar :) :(

  • Bugün 10 yaşındaki kızımın dağınıklığı sebebi ile sinitden oturup ağladım
    nelermi yaptı ?
    Ödev için fotoğraf gerekiyordu,bütün eski fotoğrafları yere döküp bazılarını kesti.Kestiği kağıtları yere atıp içeride ödev yaparken karton parçalarını kesip yine halıya döktü.Kalemini masanın üzerine açtı.Çıkardığı giysileri olduğu gibi yerde bıraktı.Yediği içtiği şeylerin artıklarını aynen masada bıraktı.Daha anlatamıyacağım kadar çok dağınıklıkla nasıl başa çıkacağımı bilemiyorum.

Yorum yazınız

Son Yazılar

Arşiv

Bize Ulaşın

S. Tana Alalu
Email: talalu@dehbka.com
Tel: 0.212.351 77 86
Mobil: 0.533.446 46 31

Eda Aydoğan
E-mail: eaydogan@dehbka.com
Mobil: 0.532.787 66 06